Top Social

Yabanmersinli Limonlu Kek

9/12/2023
Yabanmersinli limonlu kek

Yazın çok fazla kek yapmak gelmiyor insanın aklına, ama yaz sonuna doğru yavaştan bir "kek mi yapsak" fikri düşüyor akıllara :) Geçtiğimiz haftalarda Maiberry'nin şahane yabanmersinleri elime ulaşınca bir kısmıyla limonlu yabanmersinli kek yapmalıyım dedim. Yine geçen haftalarda arkadaşım Dilek limonlu böğürtlenli bir kek yapmıştı ve ben yemeye doyamamıştım. Dilek bile şaşırdı hatta, sen o kadar da kek sevmezdin hayırdır diye :) İşte bu kek Dilek'ten aldığım tarifle yapıldı. Sonuç çook ama çook iyi oldu. Hatta 3 gün sonra bir de muffin kalıbında yaptım onlar da nefisti.


Ben taze yabanmersini kullandım ama dondurulmuş şekilde de kullanabilirsiniz, o zaman hiç çözdürmeden keke katıp hemen sıcak fırına atın. Yabanmersini yerine vişne olur, karadut olur, böğürtlen olur elinizde hangisi varsa, ya da sade limonlu da yapabilirsiniz. 


Yabanmersinli Kek

Instagramda videolu olarak da tarifi yayınladım, kıvamına bakmak isterseniz oradan izleyebilirsiniz ancak videoda yabanmersinlerini unlamadan koymuştum epey dibe çöktü, burada o detayı da belirttim. Hatta hamura karıştırmayıp, hamuru kalıba döküp üstten yabanmersinlerini atıp hafifçe  karıştırabilirsiniz.


Genel olarak yapması çok kolay bir kek, aşağıda detaylıca yazıyorum. Yaparsanız yorumlarınızı bekliyorum.Post Comment
Yorum Gönder