Top Social

Taze Fasulye Borani

5/23/2022
taze fasulye borani

Çocukluğumdan beri en sevdiğim sebze taze fasulyedir, Gökçe'nin de şu anda yediği tek sebze. Evet maalesef sebze yemiyor, evde sürekli sebze pişmesine rağmen alıştıramadım. Büyüdükçe yiyecektir diyerek içimi rahatlatıyorum :)


Ben taze fasulyeyi kıymalı da çok severim ama yine Gökçe'nin kıymalı yemek yememesi yüzünden sürekli zeytinyağlı pişiriyorum. Neredeyse yaz boyunca, bir hafta pişmese öbür hafta pişer. Geçenlerde 1 kilo fasulye almıştım, ayıkladıkça gözüme çok geldi 250-300 gramını ayırdım başka bir şey yaparım diye. Ertesi gün karşıma sevgili Nilay'ın (Mutfak Sırları) taze fasulye borani videosu çıkınca tamamdır dedim, bunu mutlaka denemeliyim. 


taze fasulye borani

Öncelikle çok pratik bir tarif, sadece soğan ve fasulye kullanıyorsunuz ve 15-20 dakikada hazır oluyor. Ve üstüne konan sarımsaklı yoğurt, yağ ile lezzeti zirve yapıyor. Ben çekimden sonra tamamını yedim :) Yaz boyunca sık sık pişecek bu tarif bizim evde, belli oldu.


taze fasulye borani


Nilay'ın anlattığı gibi yaptım her şeyi, bir tek pişirirken 2 diş sarımsak attım, bir de O biraz diri kalacak gibi pişirmiş, zaten görüntüsü de daha bir yeşil, ben iyice yumuşayana kadar pişirdim, o şekilde daha çok seviyorum. Ama siz kendi zevkinize göre daha az pişirebilirsiniz.


Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Aşağıda tarifi bırakıyorum.

2 yorum on "Taze Fasulye Borani"
  1. Ben de bu yemeği zeytinyağlı ve kıymasız yapıyorum çünkü kızımız vejeteryen ama fasuyeler piştikten sonra, içine 2-3 yumurta kırıp, fazla karıştırmadan pişirirseniz de çok güzel oluyor. (Daha sonra karıştırabilirsiniz.) Diğer bütün tarif aynı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, çok teşekkürler öneri için, yumurtalı da değişik bir tat olabilir aklımda bulunsun.

      Sil