Top Social

Bakewell Tart (Badem Ezmeli Tart)

7/20/2022
Bakewell Tart


Instagram hesabımı takip edenler geçtiğimiz haftalarda Paşabahçe ile yaptığımız işbirliği sonucu hazırladığım bu tartı görmüşlerdir. Blogda da kayıtlı olsun istediğim için bir kez de burada paylaşacağım. Projede Aydan Üstkanat'ın başlattığı challenge sonucu 8 arkadaş gitmek istediğimiz bir ülkeye ait tatlı hazırladık. Ortaya harika şeyler çıktı.


Ben, internette gördüğümde, taş evleri, nostaljik havasıyla gönlümü fetheden İngiltere'nin Bakewell kasabasının ünlü tatlısını yaptım. Tarihi 1800 lere dayanan Bakewell Tart, bir tart hamuru, tabana sürülen marmelat ve frangipane (badem ezmesi, yumurta ve tereyağ ile yapılan bir dolgu malzemesi) ile hazırlanan bir tatlı.Hazırlaması zor olmasa da aşamaları biraz oyalıyor, gözünüzü korkutmasın. İnanın anlatması yapmasından zordu. Ben detaylıca anlattım ki soru işareti olmasın kafanızda. Sonuç uğraştığınıza değecek, emin olabilirsiniz.


Paşabahçe çok sevdiğim bir marka olduğu için, keyifle çalıştım, kapaklı sunum tabağı da bu mini tartlara çok yakıştı. Siz dilerseniz mini tart yerine 20-23 cm çapında tek parça tart yapabilirsiniz. Tercihe göre, üstü yaban mersini, ahududu gibi meyvelerle süslenebilir ya da sadece kıyılmış badem serpebilirsiniz.


Bakewell tart

Tarifi hemen yazıyorum, denerseniz yorumlarınızı beklerim.Post Comment
Yorum Gönder