Top Social

Şarapta Pişmiş Dana Eti (Boeuf Bourguignon)

9/15/2022
şarapta pişmiş dana kuşbaşı

Geçenlerde, çok uzun zamandan sonra bir yemek workshopuna katıldım. Instagram story'lerinden takip edenler hatırlayacaktır. Bonna porselen'in davetiyle MSA (Mutfak Sanatları Akademisi) da harika bir gün geçirdik, nefis yemekler yaptık ve afiyetle yedik :)


O gün yaptığımız ana yemek o kadar lezzetliydi ki, ben bunu evde de yaparım mutlaka dedim ve bloga da tarifi yazmak istedim. Yapması adını söylemekten daha kolay olan Boeuf Bourguignon (Sığır Burginyon), Fransa'nın Burgonya bölgesine ait şarapta ağır ateşte pişirilmiş bir et yemeği :) Şarap şart mı derseniz, evet  diyeceğim, çünkü şefe sordum ve şarabın asidik özelliği sayesinde etin yumuşaklığını sağlayıp, aroma verdiği için kullanmanız lazım dedi. Zaten düşündüm de diğer türlü bildiğimiz et sote olacak yemek. Şarabın kalitesi önemli değilmiş, ucuz bir şarap da olur dedi. 


msa workshop

3 çeşit yemek yaptığımız için hepsini bitirmek imkansızdı o yüzden yanımızda eve götürdük ve akşam yemeğinde eşimle bir güzel yedik. O da yemeğe bayıldı. Size de denemenizi tavsiye ederim. Ben normalde düdüklü haricinde et sote yapamam, pişmez diye düşünürüm ama bu çok güzel pişti ağır ağır. Yaparsanız yorumlarınızı bekliyorum.


Bu arada Bonna Porselen'in tabakları o kadar güzeldi ki, içine ne koysanız harika görünüyor. Davetleri için kendilerine ve Contactplus İletişim Ece Kuplay'a bir kez daha teşekkür ediyorum. Ve tabii ki MSA da bu harika yemekleri yapmamızı sağlayan şef  Tolga Çakar'a da teşekkürlerimi sunarım.


MSA da workshop

Aşağıda tüm detayları ile tarifi bulabilirsiniz. Bu ölçüler bize verilen ve orada yaptığımız ölçüler. 2 kişiye yeter, çok iştahlıysanız yanına pilav yaparsınız :)) Yok bol bol yiycez derseniz istediğiniz şekilde ölçüyü artırabilirsiniz.

Post Comment
Yorum Gönder