Top Social

Kadın olmak zor...Çalışan kadın olmak daha da zor...

3/07/2012
Yıllar boyunca kadınlar her alanda olduğu gibi iş hayatında da erkekler tarafından ezildi, zorlu çalışma koşullarına karşılık daha az ücretlerle çalıştırıldılar, erkeklerle aynı haklara sahip olabilmek için savaş vermek zorunda kaldılar. Hatta canlarını verdiler. 

1857'de New York'da 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve gitti, polisin müdahalesi ve sonrasında çıkan yangında, çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti. İşte 8 Mart da bunun sembolü olarak 1910 yılından beri Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılıyor. 

Yani 8 Mart durup dururken kadınlara jest olsun diye armağan edilmiş bir gün değildir. Ve de  sevgililer gününe döndürüp, kadınlara çiçek alalım kutlayalım denemeyecek kadar da anlamlı bir gündür  üstelik...

İşte bu yüzden bayram gibi kutlamak değil, ezilen, şiddet gören, hakları yenen tüm kadınların daha iyi şartlarda yaşaması ve çalışması için neler yapılabileceğini tartışmak gerek bu günde...

Tüm kadınlara sevgilerimle...

8.Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi: 
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti.Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
Kaynak: Vikipedi
1 yorum on "Kadın olmak zor...Çalışan kadın olmak daha da zor..."
  1. Ülkelere, bölgelere, şehirlere ve ilçelere göre değişken bir konu bu. İzmir'deki hanımla, Hakkari'deki bacının arasındaki 7 farkı bulmak daha öncelikli olmalı. Bahsettiğiniz gibi çiçek alanlar konuyu kapatıp aradan sıvışma durumunda :)

    YanıtlaSil