Top Social

Balkabağı Püresi

10/10/2014

Dün bal kabaklı tariflerde kullanmak üzere baharat karışımı tarifi vermiştim. Bugün de bal kabağı püresinden bahsedicem.

Aslında tarifi verilecek bir şey değil ama, itiraf ediyorum fotoğraf o kadar hoşuma gitti ki, sırf o yüzden ayrı bir yazı yazmak istedim :) 

Benim bal kabağıyla olan ilişkim Gökçe ek gıdaya geçtikten sonra başladı. Kabak tatlısını hiç sevmem o yüzden yüzüne bile bakmazdım kabağın. Çok faydalı olduğunu öğrenince Gökçe'nin mamalarına eklemeye başladım, hatta bal kabaklı çorbalar yaptım (yakında o tarif de geliyor:)


Böyle böyle yakınlaşmaya başladık kendisiyle ve nihayet geçtiğimiz haftasonu bir büyük dilim kabağın bir kısmıyla çorba yapıp bir kısmıyla da kek yaptım. Aramızdaki buzlar tamamen eridi :)

Bundan sonra bol bol alıp, püre haline getirip dondurucuya atıcam, ihtiyacım oldukça çıkarıp kullanıcam. Size de tavsiye ederim.

Püre yapmak için bir kaç yol var aslında;

Fırın kabına koyup üzerine biraz su ekleyip yumuşayana kadar pişiriyor ve sonra robotta çekiyorsunuz, ya da buharda pişirip yine aynı şekilde eziyorsunuz.

Bense kolaya kaçtım, çekirdeklerini temizledikten sonra kabuğuyla birlikte bir dilimi 3'e bölüp tencereye koydum üzerine çıkacak kadar su ekleyip kapağını kapattım ve yumuşayana kadar kaynattım. Çok çabuk yumuşuyor zaten. Sonra suyunu süzüp kabuklarından ayırdım ve robotta püre kıvamına getirdim. Vee işte bu harika renkteki püre çıktı ortaya.


Siz istediğiniz yöntemle hazırlayabilirsiniz. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine paylaştırıp ağzını kapatarak dondurucuya atın. İstediğiniz an elinizin altında hazır olsun.

* Yazılarına yorum yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum diyorsanız şurada detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

*  Yazdığın yeni yazılar mail adresime gelsin diyorsanız şuraya mail adresinizi girin, sonrasında bir onay maili gelecek (spam'e düşebilir) o maili onayladıktan sonra işlem tamamdır.
Post Comment
Yorum Gönder