Top Social

Fırın Sütlaç

7/24/2022
fırın sütlaç

Fırın sütlaç son dönemde Gökçe'nin en sevdiği tatlı oldu. Dışarda yemek yediysek ve menüde fırın sütlaç varsa mutlaka yemek istiyor. Geçenlerde tatil dönüşü Tekirdağ'da köfteciye uğradık, sipariş verirken "yemekten sonra sütlaç yerim" dedi ama öyle çok doydu ki ona yer kalmadı. Ben de üzülme ben evde yaparım sana dedim :)


Blogda yıllar önceden bir damla sakızlı sütlaç tarifim vardı, onun ölçülerinde bir kaç değişiklik yaparak akışkan kıvamda, iç baymayan lezzetli bir sonuca ulaştım (Eski tarifimi de bu ölçüye göre güncelledim). Tarifte kullanılan pirinç gözünüze az gelecek muhtemelen ama kırık pirinç kullanınca ve kısık ateşte haşlayınca bol nişasta salıyor ve 2 kaşık pirinç 1 kilo süte fazlasıyla yetiyor.


fırın sütlaç

Yumurta ve nişasta eklenmeyen tarifler daha makbul gibi görülüyor anladığım kadarıyla, isterseniz yumurta eklemeyebilirsiniz ama ben verdiği kıvamı ve lezzeti seviyorum. Pirinci bir kaşık daha artırıp kısık ateşte nişastasını salmasını beklerseniz ekstra nişastaya da ihtiyacınız olmayabilir, o şekilde de deneyeceğim. 


fırın sütlaç

Bu arada kırık pirinç kullanırsanız daha çok nişasta salacaktır. Ben o şekilde yaptım, 2 yemek kaşığı pirinç yetti. Eğer normal pirinç kullanacaksanız 3 kaşık kullanmanız gerekebilir.

Tarifi detaylıca yazıyorum, yapması en kolay tatlılardan biri bence. Denerseniz yorumlarınızı bekliyorum.


Post Comment
Yorum Gönder