Top Social

Zülfü Livaneli'den SERENAD

7/11/2011


Zülfü Livaneli'nin kaleminden yine insanı içine çeken, sürükleyen harika bir roman. İç içe geçmiş ve çok iyi kurgulanmış öykülerle beraber, hiç bilmediğimiz veya bir yerlerden duymuş olup çok detayına inmediğimiz tarihi gerçekleri de su yüzüne çıkarıyor.(Struma Faciası, Mavi Alay, Yahudi Katliamı)

Çok çok severek, bir solukta okudum. Sanal dünyanın albenisine rağmen hala kitap okumaktan vazgeçmemiş olan herkese tavsiye ederim.


Arka kapaktan alıntı:

"Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.

1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livaneli'nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz dengesi."
2 yorum on "Zülfü Livaneli'den SERENAD"
  1. pişti diyorum:) dün bitirdim kitabı. ben de çok beğendim. yurtdışından gelen alman akademisyenlerle ilgili kitaplar okuma isteği doğdu bende. bir de..hafta sonu itü makine mühendisliğinde sınav görevim vardı. bir amfi girişinde şu yazılıydı: prof. fransois ...bişey adına 1950 yılı mezunları tarafından bu amfi yaprıtılmıştır..

    YanıtlaSil
  2. Bende ,ki hafta önce okudum.gerçekten çok güzel yazılmış kitap fakat Rus elçiliği ile olan randevusunu atlamış sanırım :)) sonrasında gitmediğinide belirtmemiş.Bende nereye takılmışım bakarmısın:D

    YanıtlaSil