Top Social

Damat Paçası Uyarlaması (Makarnalı)

4/06/2022
makarnalı damat paçası

Daha önce de bahsetmiştim, 2021 de Filiz makarna ile işbirliği anlaşmamız vardı ve marka için 6 farklı tarif hazırlayıp video çektim. Onların içinde en tadı damağımda kalan, ben bunu hep yaparım dediğim tarif, Rumeli kökenli bir yemek olan ve aslen yufkayla yapılan Damat Paçası uyarlaması oldu. 


Orjinalinde yufkalar fırında biraz kızartılıp sonra tavuk suyu ile ıslatılıyor ve üzerine tavuk etleri didiklenip, yoğurtlu sirkeli beşamele benzeyen bir sos hazırlanıp dökülüyor ve tekrar fırınlanıyor. Ben bu aşamalara genel olarak sadık kalarak, tariften sadece yufkayı çıkarıp yerine haşladığım makarnayı koydum.


makarnalı damat paçası

Genel olarak orjinal tariflerin bu şekilde değiştirilmesini hoş karşılamasam da, yoğurt soslu, tavuklu fırın makarna diye adlandırırsak çok da sıkıntı olmaz sanki :) Sonuç olarak çok çok lezzetli bir yemek oldu. Ben sosunu çok fazla kullanamadım, çekimlerde bulamaç gibi gözüksün istemediğim için, ama sos o kadar lezzetli ki kesinlikle bol bol koyabilirsiniz.


makarnalı damat paçası

Bu tarifin detaylı yapım aşamalarını gösteren videoyu instagramda paylaşmıştım, şuradan ulaşabilirsiniz. Ramazanda değişik tarif arayanlara fikir olsun diye blogda da bulunsun istedim. Şimdiden afiyet olsun.


1 yorum on "Damat Paçası Uyarlaması (Makarnalı)"
  1. Elinize sağlık. Çok beğendim tarifi. Bugün menüm belli. Yarına kesin yapacağım. Sevgiler. :)

    YanıtlaSil