Top Social

Marmara Adası Hakkında

7/26/2022
marmara adası rehberi


Uzun zamandır aklımda olan, sürekli bunu blogda yazmalıyım dediğim ama bir türlü kısmet olmayan Marmara Adası dosyasına başlıyorum :) Instagram takipçilerim, son 5 yıldır her yaz en az 2 hafta maruz kalıyorlar ada paylaşımlarıma ve o dönemde dm den gelen sorulara elimden geldiğince cevap veriyorum. Ama artık, bir yerde derleyip toplamalıyım bunları dediğim noktaya geldim.


Önce adayla tanışma hikayemizi anlatayım. 2018 yılının Kurban Bayramı, Ağustos'un sonlarında yine 9 günlük bir tatile denk geliyordu. Biz, Haziran'da tatil bütçemizi kullandığımız için öyle tatil köyüydü, güneyde 9 günlük tatildi gibi seçenekler maalesef imkansızdı ama İstanbul da Ağustos sıcağında hiç çekilmezdi. O sırada eşim dedi ki benim bir arkadaşımın Marmara Adasında evi varmış boşmuş, gitmek ister misin? İlk kez o gün duydum adını, ev denize yakın mı sorusunun cevabı evet olunca, tamam yaa gidelim o zaman dedim, başka soruya gerek yoktu benim için :))

Fırın Sütlaç

7/24/2022
fırın sütlaç

Fırın sütlaç son dönemde Gökçe'nin en sevdiği tatlı oldu. Dışarda yemek yediysek ve menüde fırın sütlaç varsa mutlaka yemek istiyor. Geçenlerde tatil dönüşü Tekirdağ'da köfteciye uğradık, sipariş verirken "yemekten sonra sütlaç yerim" dedi ama öyle çok doydu ki ona yer kalmadı. Ben de üzülme ben evde yaparım sana dedim :)


Blogda yıllar önceden bir damla sakızlı sütlaç tarifim vardı, onun ölçülerinde bir kaç değişiklik yaparak akışkan kıvamda, iç baymayan lezzetli bir sonuca ulaştım (Eski tarifimi de bu ölçüye göre güncelledim). Tarifte kullanılan pirinç gözünüze az gelecek muhtemelen ama kırık pirinç kullanınca ve kısık ateşte haşlayınca bol nişasta salıyor ve 2 kaşık pirinç 1 kilo süte fazlasıyla yetiyor.


Bakewell Tart (Badem Ezmeli Tart)

7/20/2022
Bakewell Tart


Instagram hesabımı takip edenler geçtiğimiz haftalarda Paşabahçe ile yaptığımız işbirliği sonucu hazırladığım bu tartı görmüşlerdir. Blogda da kayıtlı olsun istediğim için bir kez de burada paylaşacağım. Projede Aydan Üstkanat'ın başlattığı challenge sonucu 8 arkadaş gitmek istediğimiz bir ülkeye ait tatlı hazırladık. Ortaya harika şeyler çıktı.


Ben, internette gördüğümde, taş evleri, nostaljik havasıyla gönlümü fetheden İngiltere'nin Bakewell kasabasının ünlü tatlısını yaptım. Tarihi 1800 lere dayanan Bakewell Tart, bir tart hamuru, tabana sürülen marmelat ve frangipane (badem ezmesi, yumurta ve tereyağ ile yapılan bir dolgu malzemesi) ile hazırlanan bir tatlı.


Taze Fasulye Borani

5/23/2022
taze fasulye borani

Çocukluğumdan beri en sevdiğim sebze taze fasulyedir, Gökçe'nin de şu anda yediği tek sebze. Evet maalesef sebze yemiyor, evde sürekli sebze pişmesine rağmen alıştıramadım. Büyüdükçe yiyecektir diyerek içimi rahatlatıyorum :)


Ben taze fasulyeyi kıymalı da çok severim ama yine Gökçe'nin kıymalı yemek yememesi yüzünden sürekli zeytinyağlı pişiriyorum. Neredeyse yaz boyunca, bir hafta pişmese öbür hafta pişer. Geçenlerde 1 kilo fasulye almıştım, ayıkladıkça gözüme çok geldi 250-300 gramını ayırdım başka bir şey yaparım diye. Ertesi gün karşıma sevgili Nilay'ın (Mutfak Sırları) taze fasulye borani videosu çıkınca tamamdır dedim, bunu mutlaka denemeliyim. 

Glutensiz Şipşak Poğaça (Mısır Unlu)

5/09/2022
glutensiz şipşak poğaça


Son 2 aydır tamamen (Yani neredeyse tamamen) glutensiz besleniyorum. Son dönem popüler olduğu için değil, tamamen sağlık sebepli. Daha önce de bir dönem glutensiz beslenmeyi denemiştim, belki o zaman paylaşmışımdır, yaklaşık 10 yıla yakındır hashimoto rahatsızlığım var. Bir dönem, detaylı sağlık tetkikleri yaptırırken ortaya çıkmıştı (Anti TPO değerinin yüksekliği ile anlaşılıyor). 


Nedir bu hastalık derseniz, çoğu kişi tiroid hastalığı der ama aslında bir bağışıklık sistemi (otoimmün sistem) hastalığı. Tiroide de etkisi var, çoğu kişide vücut tiroid bezini yabancı madde olarak görüp saldırıyor ve yok ediyor ama bende bu olmadı, tiroid normal durumda. Ancak farklı etkileri var, ödem, şişkinlik, ciltte aşırı kuruluk gibi çeşit çeşit tuhaflıklar.