Top Social

Muhallebili İncir tatlısı

5/03/2021
muhallebili incir tatlısı

Bazı tarifler var ki hep aklımda olup bir türlü yapmak kısmet olmuyor. İşte bu incir tatlısı da onlardan biri. Neredeyse 8-9 yıl gecikmeyle de olsa nihayet yapabildim :) O nasıl oluyor derseniz şöyle; 8-9 yıl önce bir gün ofiste çay almak için çay ocağına girdim, içerde bir hareketlilik vardı, çay servisi yapan ablamız tatlı getirmiş, gel gel Özge Hanım bir tadına bak dedi. 


Ben şerbetli tatlı sanıp biraz da isteksizce bir parça aldım, yedikten sonra yanıldığımı anladım, altı ıslak kek üstü muhallebili bir tatlıydı. Yerken içinde çıtır çıtır bir şeyler geliyordu. Aa dedim bu nasıl güzel olmuş abla hemen tarifini ver :) Kekin içinde kuru incir varmış meğer, onlar çıtırdıyormuş. Kek de şerbetli değilmiş, kahveli şekerli su ile ıslatılmış. Ama ıslak ıslak olunca şerbetli gibi geliyor.

Fırında Soslu Bebek Enginar

4/30/2021
baby enginar

Daha önce enginar kalbi dışında enginarla bir şey yapmışlığım yoktu. Enginarçiçeğiçeşme'den hediye gelen bebek enginarları görünce aaa bunlar nasıl pişirilise güzel olur acaba diye düşündüm. Sonra biraz internette yerli yabancı tarifleri inceledim. Yabancı bir blogda aynen böyle fırında pişirilmiş ve bir sosa bandırılan halini gördüm. 


Oradaki tarifi hatırlamıyorum, çünkü farklı baharatlar ve değişik bir sos yapmışlardı aklımda kalmadı. Ama ilham oldu diyebilirim.  Bir pazar akşamüstü, karnım acıkınca kendime kadar küçük bir fırın kabında yaptım, fotoğrafını çektikten sonra afiyetle yedim :)

Çikolata Soslu Kakaolu Kek

4/26/2021
Kakaolu Kek

Çikolata severleri çok mutlu edecek bir kek tarifi ile geldim bugün. Ben kendim çok fazla çikolata sevmediğim için blogda da çok sık karşınıza çıkmıyor kakaolu, çikolatalı tarifler. Ama evde çikolatalı kek seven bir ufaklık olunca mecburen yapılıyor arada :)


Bu sefer kakaolu olması yetmez üstüne de şöyle güzel bir sos yapıp dökelim dedik, benim gibi çikolatayla arası olmayan biri bile afiyetle yedi :)

Çikolata Kaplı Yulaflı Atıştırmalık

4/07/2021
Çikolatalı Yulaflı Bar

Bu tarif aslında biraz benim tarzımın dışında bir tarif diyebilirim. Ama instagramda @zezecooks da gördüğüm anda dedim ki kesinlikle çok lezzetli bir şey olur bu. Ve üstelik aşırı derecede kolay,  neredeyse 3 malzemeyle yapılıyor (çikolata kaplamasını da sayarsak 4)


Haftasonu canım bir şeyler yapıp çekmek isteyince aklıma geldi, hem yaptım hem video çektim. Sonuç gerçekten de tahmin ettiğim gibi çok güzel oldu. Toplamda 8 tane minik tatlı çıkıyor bu ölçülerle. Yarısını Gökçe yedi anında :))) Çocuklar için de çok temiz bir alternatif.

Zeytinli Biberli Kahvaltı Keki

4/03/2021

Geçtiğimiz gün dolabı düzenlerken baktım bir kenarda bir kase siyah zeytin kalmış. Çok sevilmediği için yenmemişti. Ben de o çok sevdiğimiz zeytinli kıtır poğaçayı yaparken kullanıyordum bu zeytini.


Yine aynı amaçla tezgaha çıkardım, sonra durdum ve başka bir şey yapsam da blog için de tarif mi çıksa acaba diye düşündüm :) Ne olabilir derken, kapya biberler gözüme takıldı ve tabii kahvaltıdan kalmış peynirler de olaya dahil olunca aklıma tuzlu kek yapmak geldi.